Skip to main content






Tepelnou izolací proti kuně skalní 

a dalším hlodavcům

Snadno se nastěhuje, těžko se jí zbavuje. 

Šedohnědá noční šelmička je noční můrou majitelů rodinných domů, chalup a chat.   

Kdo zažil řádění kuny skalní na pozemku potvrdí, že se jedná o velmi obávaného a chytrého návštěvníka. Nejhorším scénářem je případ, kdy si kuna skalní k pobytu a vyvedení mladých vybere váš dům.


Jako mezi skalami  
Kuny skalní jsou u nás přemnožené. Čím dál častěji se proto stěhují blíže k lidským obydlím, kde nachází snadné a pohodlné ubytování, dostatek potravy, a navíc jim zástavby rodinných domů připomínají přirozené skalnaté prostředí. Nepomáhá ani to, že ze zákona je povolené kuny skalní lovit v období od listopadu do konce února. Mít ovšem musíte myslivecké zkoušky a povolení k lovu v dané honitbě, což zástavbě rodinných domů či prostředí chatařských kolonií rozhodně uskutečnit nelze.

Kuna ve střeše
Tito štíhlí a velmi chytří lasicovití tvorové se dokáží protáhnout neuvěřitelně malými otvory a není divu, že se dobře adaptovali i na nové či kvalitně zrekonstruované zateplené střechy. Snadno se dostanou pod krytinu a bez problému se prokoušou či proškrábou jak difuzní fólii, tak parobrzdu. Následně si v běžných izolacích vykoušou nebo vyšlapou pelech s jasně daným rozdělením prostoru. Do něj pak tahají mršiny, zbytky jídel apod.

Pod střechou
V doupěti, které si kuny v izolaci vytvoří panuje pevné uspořádání. Například exkrementy vykonávají na jednom místě. V důsledku toho pak izolací tak často protečou tekuté složky do obytného prostoru a vytvoří zvlhlá místa na stropě, plísně a co především smrad. Kusy mrtvých živočichů ostatně hygienickým vjemům také nepřidají. Pokud se kuna skalní usídlí například nad podkrovním ložnice, pak se její obyvatelé mohou těšit na neustálé škrábání nad hlavou, a pokud v vyvede mladé v tzv. mezistropní, pak se rámus z kousání, trhání, rozdírání a drásání izolace a rozmělňování, žvýkání a okusování kabelů násobí o to více. Kuny navíc v izolaci cítí svůj pach, takže se do svých pelechů vracejí, což je další komplikace ve snaze zbavit se jich. Podle řady odborníků a ohlasů postižených je to dokonce prakticky nemožné. Chytré kuny skalní rozpoznají nastražené pasti, léčky a poradí si i s dodatečnými zábranami a opatřeními. 

Účinné řešení (ne)existuje
A přece se najde ve volbě správného typu tepelné izolace střechy. Jedná se o foukanou celulózovou tepelnou izolaci Climatizer Plus, vyráběnou ryze českou firmou CIUR. Asi jedna z mála tepelných izolací, se kterou si kuna skalní fakt neporadí.  Co tomu napomáhá? Izolace vzniká patentovanou technologií, kdy se mj. celulózová vlákna impregnují minerálními solemi: kyselinou boritou a síranem hořečnatým. Izolace je ekologická a splňuje všechna zdravotní kritéria na ni kladená. Přísady zajišťují odolnost proti požáru, hnilobě, hlodavcům a hmyzu. Síran – hořká sůl, ale i soli borité kunám skalním opravdu nechutnají. Ostatně odpuzují i ostatní hlodavce, takže se do půdního zateplení střechy v podkroví neschová ani váš oblíbený křeček. Foukaná celulóza je navíc sypký materiál, který zajistí, že by se kuně doupě neustále bortilo – byla by zavalená vločkami foukané izolace.

Climatizer Plus dokáže zabránit i hromadění a průniku vlhkosti do stavební konstrukce tím, že její případný průnik roztáhne jako piják do plochy, kde se pak při vhodných klimatických podmínkách odpaří. Kunu tím pořádně zmate, protože jí přestanou fungovat pachy tak, jak potřebuje, aby se jasně orientovala v půdorysu brlohu. Na vyvádění mladých pak vzhledem k daným podmínkám už ani nepomyslí.

Tepelná izolace Climatizer Plus nabízí způsob ochrany před kunou skalní. Díky technologii zafoukávání je průměrná délka zateplení střechy rodinného domu 3,5 hodiny a celý proces se obejde bez stavebních zásahů.   

www.climatizer.cz

text: Stojan Černodrinski  foto: archiv CIUR



Comments

Popular posts from this blog

Webinář CIUR, Část č.II. Ochrana před letním přehříváním. Měrná? Tepelná? ...a kapacita? Dáváme jí nový rozměr!
  Nen í v š echno pap í r, co ho ří https://www.youtube.com/watch?v=2YqK1_3M-ao Žijeme v epoše urputného zateplování. Ubránit se teplu, ale automaticky neznamená uniknout ohni.   Od 1. ledna 2020 nároky na tepelnou ochranu ještě porostou. Nové domy bude možné stavět již jen jako budovy s téměř nulovou spotřebou anebo v pasivním standardu. Znamená to další vrstvy izolantů. Ne vždy ale více izolace znamená i více bezpečnosti. Izolace, kam se podíváš     Tuzemský trh s izolanty je, pokud jde o sortiment skutečně velmi bohatý. Zateplovací klasika v podobě polystyrénů či minerálních izolantů se tu prolíná s novějšími typy na bázi tuhé fenolické pěny, ekologickými z ovčí vlny či kokosových vláken apod. Ruku v ruce s nabídkou izolantů se rozšířily i technologické možnosti jejich aplikace: kontaktní, volně ložené, sypané, stříkané, foukané. Teplochtivý stavebník to při výběru nemá jednoduché. Záleží na jeho informovanosti, čemu více věří, zda se rozhoduje podle ceny či

Holubí dům